Paweł F. Nowak
styczeń-luty | 1 (1) 2016

Zdrowy styl życia - czyli jaki?

Niesłabnąca moda na zdrowie, aktywność, zdrowy sposób życia obserwowana jest we wszystkich środowiskach społecznych cywilizowanego świata. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zdrowym stylem życia, co widać chociażby po rosnącej liczbie tematycznych portali internetowych czy telewizyjnych kanałów lifestylowych. Zdrowy styl życia jest domeną ludzi sukcesu, którzy dbają o siebie i chcą kierować swoim życiem, biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje.

Już w IV w. p.n.e. Hipokrates twierdził, że ludzkie zdrowie zależy od równowagi pomiędzy tym, co nas otacza a indywidualnym sposobem życia. W latach 70. ubiegłego wieku wyliczono, że styl życia w ponad 50% decyduje o ludzkim zdrowiu. Dziś wiemy, że zdrowy styl życia jest nośnikiem społecznie pożądanych wartości, takich jak wzmożona aktywność (fizyczna i intelektualna), wysoka jakość życia i – oczywiście – wzrost potencjału zdrowia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Marcin Rogala
styczeń-luty | 1 (1) 2016

Diety o wysokiej podaży białka

Słowo „proteiny” powstało od greckiego protos, czyli pierwszy; najważniejszy. Białko jest podstawowym składnikiem budowy organizmów żywych. Stanowi 20% masy człowieka i zajmuje drugie miejsce po wodzie. Białka to substancje wielkocząsteczkowe o skomplikowanej budowie i olbrzymiej masie. Mają naj­bogatszy skład atomowy ze wszystkich makroskładników, gdyż oprócz węgla, tlenu i wodoru zawierają duże ilości azotu i siarki. Mogą również wiązać jony wielu innych pierwiastków (np. fosfor, żelazo, cynk,...

Ewa Brzozowska
styczeń-luty | 1 (1) 2016

Dieta oczyszczająca – sposób na detoksykację organizmu

Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma toksynami. Pochodzą one ze środowiska: wody, gleby, powietrza. Wiele zanieczyszczeń wprowadzamy do organizmu wraz z żywnością, jemy bowiem produkty przetworzone, pełne konserwantów, barwników, ulepszaczy. Aby wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn i szybciej pozbyć się szkodliwych związków chemicznych, warto raz na jakiś czas zastosować dietę oczyszczającą.

Zobacz więcej artykułów z działu "Zdrowie".