Sławomir Erkiert
maj-czerwiec | 2015 (1) 2015

Wzrasta popularność biegów masowych

W ostatnich latach biegi masowe przeżywają wielki rozkwit, a oczekiwania uczestników wobec organizatorów stale rosną. Dla Ministerstwa Sportu i Turystyki imprezy biegowe są niezwykle ważną formą upowszechniania sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W 2015 r. resort przeznaczy 116 mln zł na upowszechnianie sportu.

Biegi masowe to najprostsza forma aktywności fizycznej. Zdaniem Doroty Idzi, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poziom usportowienia polskich dzieci pozostawia wiele do życzenia i ministerstwo kładzie coraz większy nacisk na propagowanie aktywności fizycznej w szkołach. – Według niektórych badań nawet 80 proc. naszych dzieci ma nadwagę. Prawie połowa najmłodszych nie ćwiczy na lekcjach wychowania fizycznego, a zwolnienia wystawiają im de facto sami rodzice. To jest bardzo niepokojące, że sport, od którego w dużej mierze zależeć będzie zdrowie przyszłych pokoleń, schodzi na dalszy plan – twierdzi Dorota Idzi.

W 2015 r. ministerstwo zamierza przeznaczyć 116 mln zł na upowszechnianie sportu. – Wszystkie organizacje mogą się zgłosić po dotacje, przyznawane są bowiem w formie konkursu. Oczywiście muszą to być organizacje transparentne pod względem działalności – zaznacza Dorota Idzi. – Nie wszystkie środki są dedykowane na imprezy masowe. Wspieramy także różnorodne programy prozdrowotne dla dzieci i młodzieży zachęcające do aktywności fizycznej. W zeszłym roku powstał pilotażowy program profesjonalizacji sportu, w którym wzięło udział 19 związków sportowych. Nie chodzi nam o sport wyczynowy, ale o aktywność, w którą zaangażują się całe rodziny – dodaje Dorota Idzi.

Ważna rola OSIR-ów

Bardzo istotnym elementem organizacji imprez masowych, nie tylko biegowych, są oczywiście kwestie finansowe. Wiele wydarzeń organizują samorządy, często we współpracy z osobami czy instytucjami prywatnymi. Dużą pracę w tym zakresie wykonują lokalne Ośrodki Sportu i Rekreacji, które znajdują się w niemal każdej większej miejscowości. – OSiR-y dostają dotacje z urzędu i jeśli organizują bieg, zazwyczaj mają limit finansowy, który muszą osiągnąć. Dlatego poszukują partnerów, z którymi mogą to realizować – mówi Janusz Samel, szef Biura Sportu i Rekreacji w Warszawie. – Bum na bieganie spowodował, że w OSiR-ach budżet na ten sport zaczął rosnąć. To bardzo pozytywne zjawisko, bez tego na pewno nie bylibyśmy świadkami tego, co jest teraz. Problemy mogą się pojawiać, gdy samorządy będą dysponować mniejszymi kwotami. Wtedy niestety najczęściej tnie się dotacje na sport – zwraca uwagę Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju. – Imprez biegowych przybywa, a ich jakość i poziom organizacyjny stale rosną. Ważnym zadaniem jest utrzymanie tego pozytywnego trendu – dodaje Zygmunt Berdychowski.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Paweł F. Nowak
maj-czerwiec | 2015 (1) 2015

Turystyka biegowa – nisza warta uwagi

Z roku na rok w Polsce organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportowo-rekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów.

Dominika Zapotoczna
maj-czerwiec | 2015 (1) 2015

Alternatywna aktywność fizyczna jako sposób na odzyskanie równowagi psychicznej

Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak i umysł.

Zobacz więcej artykułów z działu "Zdrowie".