Marcin Rogala
lipiec-sierpień | 4 (4) 2016

Woda to życie

Ta życiodajna ciecz stanowi od 50% do 70% masy ciała dorosłego człowieka. Nikt nie chciałby być w dolnym zakresie tej normy, gdyż oznaczałoby to spore otłuszczenie ciała lub skrajne odwodnienie. Woda jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za większość funkcji naszego organizmu, gdyż ich prawidłowy przebieg zależy właśnie od odpowiedniej podaży tego składnika.

Regulacja ciśnienia krwi, temperatury ciała, metabolizmu wszystkich komórek oraz prawidłowego rytmu serca – to tylko niektóre dziedziny funkcjonowania organizmu, w których woda odgrywa podstawową rolę. Smaruje i amortyzuje stawy, chroni kręgosłup i mózg oraz oczyszcza z toksyn. Duże ilości wody są bezwzględnie potrzebne do gospodarowania glikogenem i białkami.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

lipiec-sierpień | 4 (4) 2016

Jadłospis aktywnego faceta

Mężczyzna. 80 kg. Dieta 2700 kcal.

Paweł Szewczyk
lipiec-sierpień | 4 (4) 2016

Dieta bezglutenowa - po co i dla kogo

Na przestrzeni paru ostatnich lat możemy zauważyć przemijające, cykliczne mody na coraz to wymyślniejsze i bardziej ortodoksyjne diety, treningi czy protokoły suplementacyjne. Cóż, niejednokrotnie zachowania tego typu zakrawają wręcz na zachowania nierozsądne, czy graniczące z niezdrowymi, mogącymi prowadzić do upośledzenia tolerancji określonych składników pokarmowych.

Zobacz więcej artykułów z działu "Zdrowie".