Marcin Rogala
wrzesień-październik | 2015 (1) 2015

Antyodżywcze połączenia – dlaczego nie?

Nigdy nie zapomnę miny mojej koleżanki, kiedy zobaczyła, jak jem kaszę gryczaną z pieczonym dorszem. To połączenie wydało jej się nie do zaakceptowania. Dobre pięć minut tłumaczyłem, że w świecie dietetyki, a w szczególności dietetyki sportowej trochę inaczej patrzy się na posiłki. Kasza gryczana to źródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, a dorsz obfituje w pełnowartościowe białko. Kiedy dołożymy do tego jakąś surówkę, powstaje zdrowy posiłek.

Moja koleżanka szybko zrozumiała, co mam na myśli, ale zaraz potem wysunęła inny, znacznie cięższy argument. Wszak studiowaliśmy razem i nasza wiedza o chemii żywności była na podobnym poziomie. Zwróciła mi uwagę dotyczącą warzyw. Mianowicie jadłem surówkę na bazie białej kapusty, a roślin krzyżowych, czyli kapustnych, nie powinno łączyć się z produktami pochodzenia morskiego.

Z każdym rokiem rośnie świadomość dietetyczna Polaków. Wraz z poszerzającą się wiedzą coraz zdrowiej się odżywiają. Wspomniana sytuacja zwraca uwagę na pewną, dość często omawianą dziedzinę dietetyki. Otóż każdy produkt spożywczy zawiera tysiące związków chemicznych. Jak wiemy, różne substancje reagują ze sobą i czasem z dwóch cząsteczek powstaje niestrawne lub nawet szkodliwe połączenie. Co ciekawe, zdarza się, że obie substancje mają ogólnie znane, prozdrowotne działanie. Reakcja między takimi cząsteczkami może nastąpić w świetle układu pokarmowego lub już w tkankach organizmu. Potocznie zestawienie pokarmów z wykluczającymi się w pewien sposób substancjami nazywa się antyodżywczym połączeniem. Dzisiaj omówię bardziej i mniej popularne przykłady tego zjawiska i wyjaśnię, czy traktować to tylko jako ciekawostkę, czy też jako przestrogę.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Paweł F. Nowak
wrzesień-październik | 2015 (1) 2015

Turystyka biegowa – nisza warta uwagi

Z roku na rok w Polsce organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportowo-rekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów.

Dominika Zapotoczna
wrzesień-październik | 2015 (1) 2015

Alternatywna aktywność fizyczna jako sposób na odzyskanie równowagi psychicznej

Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak i umysł.

Zobacz więcej artykułów z działu "Zdrowie".