Dominika Zapotoczna
lipiec-sierpień | 2015 (1) 2015

Alternatywna aktywność fizyczna jako sposób na odzyskanie równowagi psychicznej

Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak i umysł.

Ruch jest naturalny dla człowieka. W przedszkolach proponuje się dzieciom zabawy ruchowe, które oprócz sprawiania im frajdy mają na celu rozwijanie ich umiejętności społecznych, takich jak na przykład nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Coraz częściej na wczesnych etapach pracy z dziećmi wprowadza się ćwiczenia, które mają na celu usprawnienie ich motoryki (są to prace manualne albo zabawy, podczas których dzieci angażują do pracy całe ciało), co procentuje na późniejszych etapach ich rozwoju. Rozwój ruchowy ma szczególne znaczenie w przypadku młodych zawodników, ponieważ jest wszechstronny i pozwala szybciej kształtować właściwe nawyki ruchowe, co przemawia za wprowadzaniem wczesnej specjalizacji sportowej. Co więcej, badania pokazują, że urozmaicanie treningów o inne formy aktywności ruchowej nie tylko sprzyja rozwojowi umiejętności motorycznych młodych sportowców, ale też zwiększa ich entuzjazm względem ruchu.

Z punktu widzenia teorii sportu trening ogólnorozwojowy, czyli taki, który ma na celu wszechstronny i równomierny rozwój mięśni całego ciała, jest podstawą do specjalizacji ruchowej, która koncentruje się na specyficznym typie poruszania się i umiejętności. Budowanie tej wszechstronności jest ważne na każdym etapie życia człowieka, ponieważ zapewnia sprawność oraz sprzyja zachowaniu zdrowia w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Ruch jest dla sportowców nieodłącznym elementem ich dążenia do perfekcji i celów, które sobie wyznaczają. Jest ich pracą, w której wspierają ich trenerzy, rodzice, fizjoterapeuci i psychologowie. Jednak jak w każdej pracy potrzebna jest im również odskocznia, aby móc odpocząć i „naładować akumulatory” do dalszego działania.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Paweł F. Nowak
lipiec-sierpień | 2015 (1) 2015

Turystyka biegowa – nisza warta uwagi

Z roku na rok w Polsce organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportowo-rekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów.

Marta Chalimoniuk
lipiec-sierpień | 2015 (1) 2014

Akcje zdrowotne skala działań rośnie

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.

Zobacz więcej artykułów z działu "Zdrowie".