maj-czerwiec | 3 (3) 2016

CrossFit – budowa siły i wytrzymałości

CrossFit koncentruje się na budowaniu siły funkcjonalnej, wytrzymałości i ogólnym rozwoju fizycznym. Nie koncentruje się na rozwoju poszczególnych grup mięśniowych, ale ma na celu trenowanie „naturalnych ruchów” i rozwój całego systemu mięśniowego, który pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie w życiu codziennym.

Dlatego w CrossFit nie znajdziecie nienaturalnych ruchów czy ćwiczeń, angażujących mięśnie w nienaturalny sposób. Przykładowo ćwiczeniami nieobecnymi w CrossFit będą uginanie ramion na modlitewniku (izolowane ćwiczenie na biceps) czy wyciskanie francuskie (izolowane ćwiczenie na triceps). Trening trwa do 20 minut, a jego maksymalna intensywność i ciągła zmiana przyrządów sprawia, że jest bardzo wymagający. W treningu wykorzystuje się piłki lekarskie, sztangi, odważniki kettlebell, rowerki stacjonarne, liny do podciągania, liny gimnastyczne, drążek do podciągania oraz ćwiczenia z masą własnego ciała, takie jak krokodylki, sprint czy wskakiwanie na wysoki podest.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 5

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sławomir Erkiert
maj-czerwiec | 3 (3) 2016

Fitness wciąż poszukuje optymalnej formy

Popularność klubów fitness w Europie nieustannie rośnie. Obecnie należy do nich 52,4 mln osób, czyli o 3,9 proc. więcej niż rok temu. Europejski rynek fitness wart jest 26,7 mld euro. Jak wynika z raportu „The European Health & Fitness Market 2016”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z organizacją EuropeActive, polski rynek usług fitness należy do jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Do klubów, których liczba na koniec ub. roku wyniosła nieco ponad 2,5...

maj-czerwiec | 3 (3) 2016

Wyciąg z zielonej herbaty

Wyciąg z zielonej herbaty to zagęszczony preparat roślinny dostępny zwykle w formie tabletek lub kapsułek, zawierający duże ilości polifenoli z umiarkowanym towarzystwem metyloksantyn. Najsłynniejszym i podstawowym zarazem składnikiem wyciągu z zielonej herbaty jest galusan epigallokatechiny (EGCG), którego moc przeciwutleniająca stukrotnie przewyższa witaminę C.

Zobacz więcej artykułów z działu "Czy wiesz, że...".