styczeń-luty | 1 (1) 2016

Promocja zdrowia – najbardziej zyskowna inwestycja

Australijscy specjaliści wyliczyli, że wydając jednego dolara na profilaktykę, możemy zaoszczędzić ponad pięć dolarów na kosztach leczenia chorób. Nasi politycy, inwestując w system opieki zdrowotnej, zapominają, że i tak cała ta infrastruktura, dostępność do profesjonalnej pomocy medycznej wpływa na nasze zdrowie zaledwie w około 10 procentach.

My, Polacy, żyjemy oszczędnie, ciągle narzekamy – nawet jak nam dobrze – zarówno w kwestiach materialnych, jak i ogólnego samopoczucia. Życzymy innym dużo zdrowia przy każdej nadarzającej się okazji, choć często sami wcale zdrowo nie żyjemy. Swoim najbliższym polecamy dbać o zdrowie, czy wręcz w nie inwestować. To oznacza, że jest ono dla nas cenne, wysoko lokujemy je w ogólnej hierarchii wartości. Tak rzeczywiście jest w naszej kulturze, ale dlaczego tylko od święta i w deklaracjach? Dlaczego na co dzień zapominamy o swoim systemie wartości?

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 48

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Paweł F. Nowak
styczeń-luty | 1 (1) 2016

Zdrowy styl życia - czyli jaki?

Niesłabnąca moda na zdrowie, aktywność, zdrowy sposób życia obserwowana jest we wszystkich środowiskach społecznych cywilizowanego świata. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zdrowym stylem życia, co widać chociażby po rosnącej liczbie tematycznych portali internetowych czy telewizyjnych kanałów lifestylowych. Zdrowy styl życia jest domeną ludzi sukcesu, którzy dbają o siebie i chcą kierować swoim życiem, biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje.

Marcin Rogala
styczeń-luty | 1 (1) 2016

Diety o wysokiej podaży białka

Słowo „proteiny” powstało od greckiego protos, czyli pierwszy; najważniejszy. Białko jest podstawowym składnikiem budowy organizmów żywych. Stanowi 20% masy człowieka i zajmuje drugie miejsce po wodzie. Białka to substancje wielkocząsteczkowe o skomplikowanej budowie i olbrzymiej masie. Mają naj­bogatszy skład atomowy ze wszystkich makroskładników, gdyż oprócz węgla, tlenu i wodoru zawierają duże ilości azotu i siarki. Mogą również wiązać jony wielu innych pierwiastków (np. fosfor, żelazo, cynk,...

Zobacz więcej artykułów z działu "Felieton".