Wojciech Herra
listopad-grudzień | 2015 (1) 2014

Kluczem do sukcesu jest spójność

Talent jest przeceniany. To nie tylko tytuł jednej z książek dostępnych na polskim rynku wydawniczym, ale również najczęściej powielany mit na temat sukcesu. Ludzie chcą wierzyć, że dzięki ciężkiej i mądrej pracy każdy jest w stanie osiągnąć sukces. Koncepcja świadomego treningu przedstawiona przez jednego z bardziej znanych psychologów – Andersa Ericssona, w której udowadnia on, że wystarczy „tylko” 10 tysięcy godzin treningu, aby osiągnąć perfekcję w każdej dziedzinie, powtarzana jest jak mantra na większości szkoleń i wystąpień motywacyjnych.

Przeglądając memy motywacyjne w mediach społecznościowych i czytając cytaty motywacyjne znanych sportowców, słyszymy wyłącznie o tym, że aby osiągnąć sukces, nie wolno się poddawać, a po każdym upadku trzeba wstać. Chcemy wierzyć, że strategia „krew, pot i łzy” jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu.

Jest w tym jednak poważna pułapka. Większość z tych cytatów po prostu odpowiada na potrzeby populizmu. Bo niby jak zdobyć uznanie, mówiąc: „sukces osiągnąłem łatwo – po prostu jestem do tego stworzony”. Czy jeszcze gorzej: „na treningach miałem uśmiech na ustach i każde ćwiczenie wychodziło mi z łatwością”. Z drugiej strony kluczem do długofalowego sukcesu w sporcie jest zabawa, przyjemność oraz pozytywne wzmocnienia. To wszystko oznacza, że warto jednak przestać wierzyć w mit sukcesu osiąganego w bólach, cierpieniu, ciągłej walce i zacząć szukać tych, którym sukces przychodzi z łatwością.

I to jest podstawowa rola trenera – zanim zajmiemy się szlifowaniem diamentu, należy go znaleźć. Pierwszym krokiem do pracy z zawodnikami jest podstawowa zasada – każdy ma jakiś talent, pewne predyspozycje. Jednak nie każdy ma talent do tego samego – do tej samej dyscypliny i do tego samego sportu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Paweł Daroszewski
listopad-grudzień | 2015 (1) 2015

Ruszaj się po zdrowie!

Biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz triathlon? Wychodzisz ze znajomymi na siatkówkę, kosza albo jeździsz na rolkach? A może jesteś zwolennikiem zajęć w klubie fitness, mimo sezonu letniego sprzyjającego aktywnościom na zewnątrz? Jedno jest pewne, jakąkolwiek podejmujemy aktywność fizyczną, robimy to głównie z powodów zdrowotnych. Jest to duży motywator obok poprawy wyglądu czy lepszego samopoczucia. Z jednej strony słyszymy „sport to zdrowie”, a z drugiej obserwujemy jak często nasi znajomi nie pojawiają się na treningach z powodu...

listopad-grudzień | 2015 (1) 2015

Psychologia pozytywna w sporcie Jakie daje możliwości?

Pojęcie to zrodziło się pod koniec XX wieku w Stanach Zjednoczonych, z jednej strony jako protest wobec dominującej psychologii negatywnej, z drugiej zaś – jako reakcja na pogarszanie się wskaźników społecznych w najwyżej rozwiniętych gospodarczo krajach, szczególnie właśnie w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz więcej artykułów z działu "Felieton".