Żaneta Michalak
marzec-kwiecień | 2 (2) 2016

Jego wysokość indeks glikemiczny

Od kilku lat króluje zarówno w dietach odchudzających, jak i stabilizujących. Korzystają z niego i profesjonalni sportowcy, i osoby rekreacyjnie uprawiające aktywność fizyczną. Utarło się, że znajomość indeksu glikemicznego poszczególnych produktów pozwoli na dowolne manipulowanie masą ciała – produkty o niskim indeksie glikemicznym mają promować spadek kilogramów, a te o wyższej jego wartości zwykle są kojarzone z przyrostem masy ciała. Jednak to nie do końca prawda.

Wskaźnik ten bazuje na zdolności węglo­wodanów zawartych w produkcie do podnoszenia stężenia glukozy we krwi. Innymi słowy, odzwierciedla szybkość trawienia i wchłaniania węglowodanów. Co ważne, do zmierzenia indeksu glikemicznego stosuje się taką porcję produktu, w której ilość węglowodanów wynosi 50 gramów. Wartość ta wyrażana jest na skali od 0 do 100, gdzie wyższa liczba wiąże się z szybszym podwyższeniem stężenia glukozy we krwi. Za punkt odniesienia przyjmuje się czystą glukozę (w ilości 50 gramów) – jej indeks glikemiczny wynosi 100.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 35  Strona 36  Strona 37

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Natalia Grzebisz
marzec-kwiecień | 2 (2) 2016

Trzeba trenować z wiarą i zdrowo jeść

Rozmowa z Moniką Hojnisz, biathlonistką, medalistką mistrzostw świata.

Żaneta Michalak
marzec-kwiecień | 2 (2) 2016

Miksuj po treningu – inspiracje na potreningowe koktajle

Im szybciej przyjmiesz porcję składników odżyw­czych po treningu, tym lepiej dla twojego samo­poczucia i korzystniej wobec potreningowej regeneracji organizmu. Jeszcze do niedawna popularne były koktajle składające się jedynie z odżywki białkowej i wody lub mleka. Niestety, ich spożywanie wiąże się z dostarczaniem organizmowi, poza proteinami, niepotrzebnych substancji – słodzików, emulgatorów, barwników i sztucznych aromatów.

Zobacz więcej artykułów z działu "Dieta & sport".